Výplně a výztuhy

Kdo se má v tom vyznat. Výplně a výztuhy, jmenují se jakoby pocházely z jiné planety a ještě na první pohled vypadají podobně a ani na druhý pohled z toho není člověk moc moudrý. Jak se v tom tedy orientovat a nezbláznit se? Nejsem rozhodně odborník, ale třeba Vám pomůže moje malá pomůcka, jak se v tom úplně nezamotat.

Výplně

Nejčastěji s používá vatelin, například na vyplně bund a kabátů a nebo termolin. S termolinem se lépe pracuje začínajícím švadlenkám a je vhodný například do prostírání, kabelek, přehozů, mantinelu do postýlek a kapsářů. Termolin, stejně jako vatelín má různé tloušťky a obecně platí, že čím je číslo nižší, tak tím je tenčí. Pokud je ještě označen písmenem N, tak je vhodný pro děti do 3 let, například Termolin N80. Můžeme se také setkat se zkratkou AL, což znamená, že je jedna strana potištěna hliníkovou vrstvou a je vhodná například na kuchyňské chňapky nebo termotašky.

Ještě bych ráda zmínila PES výplň, která se používá jako výplň do hraček a polštářů, kterou ocení všechny matky, jelikož se může prát až 95 stupňů a je nezávadná pro děti do 3 let.

Výztuhy

 

I výztuhy se dělí podle tloušťky jednotlivých materiálu a dále ještě zda jsou nebo nejsou nažehlovací a z kolika stran. A abychom to neměly jednoduché, tak je jich samozřejmě několik druhů. Zkusíme se říct, alespoň ty nejzákladnější, z kterými si vystačíte v 90% případů.

Začneme vlizelinem jedná se o tenkou výztuhu a používá se například na límečky a nebo našívání aplikací. Samozřejmě i kdekoliv se Vám bude hodit tato tenká výztuž.

Dále bych uvedla skupinku výztuh – Novopast, novolin a novofix.

Novopast je nažehlovací a to buď z jedné strany nebo z obou. Můžeme například využít na aplikace, nebo spojení dvou textilií.  Čísluje se například 20g+15g, což znamená, že 20g je gramáž zažehlovací výztuhy a 15g  je gramáž nánosu lepidla.

Novolin není nažehlovací a má podobné využití jako vlizelín, jen je trochu pevnější, takže ho můžeme využít na obaly do knížek, klopy kapes atd.

Novofix jedná se o vhodný podklad pro výšivku aby neškrábala na těle. Opět ji můžeme najít v různých gramážích.

A jako další skupinku výztuh – Ronolin, Ronopast, Ronofix a Ronar.

Ronolin bych asi popsala, jako když vezmete vatelín a slisovali byste ho. Je měkký, ale pevný, vhodný například do obalu na knížky nebo deček.

Ronopast na první pohled bych řekla, že se jedná o ronolin s lepidlem, tedy nažehlovací. Je stejně pružný, ohebný a měkký, jen má lepidlo navíc. Použít ho můžeme na kabelky, tam se bude hodit asi nejvíc, ale ani u kapsáře neprohloupíme.

Ronofix jednostranně nažehlovací výztuha, nadýchanější než novopast a o něco měkčí a má skvělé izolační vlastnosti, což bych využila na různé kuchyňské doplňky.

Ronar jedná se o hodně hutnou nažehlovací výztuhu, když ji zkusíte ohnout, tak se vrátí do svého původního stavu. Použít se dá všude tam, kde potřebujete velmi dobré zpevnění jako jsou tašky a jejich dna nebo peněženky.

Na závěr bych už jen zmínila Klíženku, která je něco speciálního. Jedná se o extra silní plátno po obou stranách a pokud chcete mít hodně pevnou tašku, tak z tohoto materiálu se Vám určitě povede. Další použití je na kabelky a peněženky.

Samozřejmě existuji ještě další, ale o těch třeba někdy příště. S těmi to si na nějakou dobu určitě vystačíte.

Označeno , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *