Koš na hračky

Začala jsem se potýkat s tím, že se mi začínají hromadit hračky a nějak je nemám kam dávat. Asi jste to už taky zažily. První je zkusíte vyskládat na poličku, ale to funguje jen dočasně, nakonec skončíte buď tak, že je neustále přemísťujete a uklízíte, a nebo jsou rozházeny všude kolem.

Koš na hračky

Koš na hračky je ten nejjednodušší způsob jak rychle doma udělat pořádek. Vezmete hračky a naházíte do koše… “Miluji tě koši na hračky !!!”.

Co potřebujeme:

  •  cca 2krát půl metru bavlněné látky
  • 0,5 metru nažehlovací výztuhy – ronofix (ronopast)
  • vlizelín
  • kružítko

Jako první se rozhodneme, jak velké budeme mít dno, abychom od poloměru odvodili délku obvodu, který budeme potřebovat nastřihnout. Já si zvolila poloměr 14 cm, což znamená, že sem si vystřihla kruh o průměru 28 cm z obou bavlněných látek a ronofixu.

Dále si vypočítáme obvodové zdi koše a to jednoduchým způsobem. Vzpomeneme si na základní školu a vzoreček pro obvod kruhu 2Πr, kde Π = 3,14.

Pro mě to tedy znamená 2*3,14*14 = 87,92 + přídavky na švy, takže pokud nastřihnu 90 cm, nic se nastane. Tzn. stříháme obdélník z obou bavlněných látek a ronofixu o velikosti 90*45 cm.

Dále si nezapomene nastřihnout uši (myslím tím samozřejmě uši na koš na hračky). Stříháme je z bavlněné látky, kterou jsme si zvolili na venkovní vrstvu a vlizelínu na zpevnění o velikosti 45 *10 cm.

Nyní doporučuji látky vyžehlit a nažehlit ronofix a vlizelín na vnitřní látku, jelikož pokud látka není dost pevná, může se nehezky krabatit a to na vnější straně nechceme.

Jako první si rubem sešijeme uši delší stranou, rozžehlíme šev a převrátíme.

A opět rozžehlíme.

Vezmeme se nyní díly pro venkovní látku (bez ronofixu) a sešijeme kruh a obvodovou stěnu. Já osobně šiji tak, že první sešiji kruh s obvodovou stěnou a poté přišiji boční šev, ale můžeme postupovat i obráceně, podle toho, jak to komu vyhovuje. Na kruhu si můžeme udělat značky, abychom se lépe orientovali při sešívání.

Stejným způsobem ušijeme i druhou bavlněnou látku, kde je již nažehlený ronofix. Oba díly rozžehlíme v záševcích a nasadíme na sebe.

Jako další si pod okraj přichytíme uši. Dbáme na to, aby byly rovnoměrně naproti sobě a přišijeme.

Okraj si ještě jednou přehneme a přišijeme. Uši můžeme nechat směrem dolu nebo při přesívání přehybu je zvedneme a budou nám držet směrem nahoru, na funkci to nemá vliv. Koš máme hotový a teď nám už jen zbývá, naplnit ho hračkami.

 

 

Označeno , , ,

3 komentáře: „Koš na hračky

  1. Krásná kombinace barev

  2. Krásný návod, moc děkuji 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *